Sayfalar

İyi Bir Basketbolcu Nasıl Olunur
İyi bir basketbol oyuncusu nasıl olunur ?
Basketbol bugün dünyanın en popüler oyunlarından birisidir. Bugün NBAdünyanın heryerinden takip edilmektedir. Basketbol, dünyanın en çok takip edilen spor liglerinin başında gelmektedir.
Basketbolun bu kadar popüler olmasından dolayı birçok insan küçük yaşta basketbolcu olmak ister. Bunun ortamını bulan kişiler kendilerini basketbola adarlar.
Bazıları yolun başında bazıları yolun ortalarında pes ediyor. Bazıları ise işi sonuna kadar götürüp ve istediği noktaya geliyor. Bu tabi her zaman istediğiniz yere geleceğiniz anlamına gelmiyor. İyi bir Basketbolcu olmak istiyorsanız önce basketbolu sevmeli sonra çalışmalısınız.
Ben iyi bir basketbolcu olmak istiyorum, NBA’de oynamak istiyorum diyorsan belli başlı en basit olan kuralları uygulamalısın. Herkes bunları bilir ancak uygulamaz; basketbolcu olacak kişilere pek mühim gelmez. Ben işin teknik olan kısmından bahsetmicem.  Teknik kısmı sadece detaydır, önemli olan basketbola kafa olarak nasıl yaklaştığınızdır.
İyi Oyuncu Olmanın Basit Kuralları
  • Beslenme, basketbolcu için ve bütün sporcular için en önemli unsurdur. Kişi beslenmesine dikkat etmiyorsa spor hayatı boyunca sakatlıklardan kurtulmayacaktır. Her zaman beslenmenize dikkat edin. Kilo almak bir sporcu için en kötü şeylerden biridir. Vücut dengenizi bozabilir hatta yeteneğinizi kısmende olsa kaybedebilirsiniz.
  • Antrenman, bir basketbolcu ne kadar düzensiz antrenman yapıyorsa o kadar düzensiz basketbol oynar. Unutmayın: Eğer kendinizi geliştirmekten vazgeçerseniz, gerilemeye mahkum olursunuz.
  • Pes etmeyen, bir kişi olmalısınız. Her zaman başarılı olmayı beklerseniz yolu çok erken bırakırsınız. Onun için sabırlı olun ve çalışın.
  • Eğitim, kritik noktalardan biridir. Türk oyuncular ile NBA oyuncularının verdiği röportajları karşılaştırın. NBA oyuncuları yeri geldiğinde filozof gibi konuşabiliyorlar. Eğitimli biri olmanız basketbol kariyerinizi ve basketbol yaşantınızı doğru yönetmeniz anlamına gelir. Bu basketboldaki oyun tarzını bile etkiler. Aklınızı daha çok kullanırsınız.
  • Yetenek, doğuştan değildir. Kişiler çok erken yaşta basketbola başlar ve yeteneklerini oluştururlar. Bunu bilmen bile iyi bir basketbolcu olmana sebep olabilir.
 Bu kadar basit şeyleri bende biliyorum diyorsan o zaman senin için sorun yok. Kobe Bryant ta Micheal Jordon da bu basit kurallar doğrultusunda, belli antrenman teknikleriyle dünyanın en iyi basketbolcularından oldular.  Sen ne zannediyorsun yani, Kobe hiç birşey yapmadan doğuştan iyi bir basketbolcu olarak mı doğdu? Tabikide hayır! Elbetteki bu adamların belli üstün özellikleri genetik faktörlerden kaynaklanıyordu.  Örneğin kas yapıları normal insanlardan farklı olabilir. Ama bu sizden çokta üstün oynabilecekleri anlamına gelmiyor. Bugün Hidayet ile Kobe karşı karşıya çok rahat oynabiliyor. Hidayet Türkoğlu’ nun yağmurlu havalarda bile okulun bahçesinde basketbol oynadığını biliyor muydun? Tek yapman gereken bu basit kuralları uygulaman. Zıplaman kötüyse zıplama programlarını araştırıp onları uygulayacaksın; bu basit kurallar doğrultusunda.  Şutun kötüyse şut tekniklerini öğrenip pratikleştirmek için gidip şut çalışacaksın. Öyle şut atma tekniğini öğrenmekle iyi bir şutör olamazsın. O teknikleri herkes biliyor; ama kimse çalışmıyor. Senin farkın çalıştığın zaman ortaya çıkacak, bildiğin zaman değil.